четвъртък, 28 март 2013 г.

Що за птица е пък това ...?

Бих искала да ви представя едно странно същество, подвизаващо се под наименованието аксолотл (или Ambystoma mexicanum), което отскоро се среща и по родните зоомагазини .

В Австралия и Нова Зеландия аксолотъла е известен като мексиканска ходеща риба, въпреки че всъщност не е риба, а вид амфибия или по-точно вид саламандър от разред Каудата/Уродела. Друго широко разпространено погрешно схващане е, че аксолотъла и саламандрите са гущери или влечуги. Всъщност амфибиите представляват съвсем различен биологичен вид. Любопитен факт е, че влечугите и хората имат четири камерно сърце, а при амфибиите сърцето е трикамерно. 
Името аксолотл произхожда от езика на ацтеките и означава водно куче (от "axl" - вода и "xolotl" - вода). Естественият хабитат на аксолотл са мексиканските високопланински езера. Преди разрастването на Мексико Сити се е срещал често в езерата Ксочимилко и Чалко.
В днешни дни от тези две езера са останали само канали, което е довело до превръщането на  аксолотл в застрашен от изчезване вид. Правени са опити за изкуственото му отглеждане и пускане в естествена среда, но непрестанното застрояване и разширяване на града продължава да застрашава оцеляването на този удивителен вид в естествената му среда.
Аксолотъл е високо ценен биологичен вид и има голям принос за различни научни изследвания. Въпреки статуса му на застрашен вид, отглеждането му  в лабораторни условия няма да позволи пълното му изчезване. Тези прекрасни животинки са привлекли вниманието на учените с удивителната си способност да се самолекуват и да регенерират дори цели крайници.
Отглежданите в лабораторни или домашни условия животни имат много разбообразна окраска варираща от тъмно кавяфо и сиво до съвсем светло златисто и дори бяло, докато в естествена среда се срещат най-често тъмни на цвят екземпляри.



Аксолотъла е удивително създание по много причини - меко казано странния му, но много миловиден външен вид, способността му да се регенерира, както и факта, че не преминава през пълната фаза на метаморфоза от яйце до зрял индивид и прекарва живота си под формата на ларва. Това означава, че запазва хрилете и крайниците си и не развива клепачи, изпъкнали очи и други черти, характерни за саламандър с напълно завършена метаморфоза. Порастват по-големи от саламандър във фазата на ларва и достигат полова зрялост въпреки че си остават ларви.
Те са водни животни, които дишат главно чрез хрилете си и в по-малка степен - през кожата.
Под влияние на много нисли температути и хормонални промени в много редки случаи преминават и последния стадий на метаморфоза. Аксолотлът, преминал пълна метаморфоза много прилича на обитаващите Мексико тигрови саламандри.


Няма коментари:

Публикуване на коментар